Cyklovýlet: K zámku Nebílovy přes několik minipivovarů

Jaro je tu v plném proudu a krásné počasí přímo volá po výletech na kole v okolí Plzně. Vyzkoušejte naší osvědčenou trasu, která vás z centra města zavede přes několik minipivovarů až k zámku Nebílovy.

Náročnost: střední (jedno 2 km stoupání, jedno krátké)

Délka: cca 40 kilometrů (s prohlídkou zámku a občerstveními celodenní výlet)

Zde najdete přehlednou mapu s vyznačenou cyklotrasouVyjedete z centra města podél řeky Radbuzy (cyklotrasa č. 31) do městské části Hradiště. Cestou minete vlevo zastrčený kostelík U Ježíška a Mikulášský hřbitov, kde jsou pochováni např. Josef Kajetán Tyl nebo Emil Škoda. Na protějším břehu můžete vidět industriální areál DEPO2015, nyní sloužící ke kulturním účelům. Pokračujte pohodovou stezkou podél řeky. Pokud máte rádi soutoky, cca 100 metrů za sportovním areálem Škoda Sport Park můžete odbočit nenápadnou pěšinou ve vegetaci k soutoku řek Úhlavy a Radbuzy.

Příjemnou trasou podél řeky Úhlavy a po vystoupání krátkého úseku opustíte cyklotrasu č. 31 a zamíříte napravo do říčního meandru Úhlavy s městskou částí Hradiště, kde býval v minulosti pravěký hrad. To, co návštěvníky v Hradišti láká, je místní Plovárna Hradiště s příjemným občerstvením. Můžete si dát do kelímku první drink a posedět třeba na trávě. Děti si mohou zařádit na vraku lodi potápějící se do písku.

Přejedete lávku a zamíříte do Radobyčic, kde je po levé straně návsi první z minipivovarů – minipivovar Radobyčice. Doporučujeme projet vesnicí mezi domky, napojíte se na cyklostezku 2125, a po málo frekventované silnici zamíříte do Útušic a Štěnovic.  Následovat bude příjemná cesta (odbočení vpravo) po červené turistické značce malebným údolím Úhlavy do obce Čižice.

Zde je možnost volby. Buď po málo frekventované silnici a trase č. 2125, nebo po červené turistické značce údolím Úhlavy a následně lesem do obce Předenice. Cesta lesem je příjemná a dobrodružná, pouze na malý úsek doporučujeme z kola slézt. Po deštích může být cesta blátivá.

V Předenicích se můžete občerstvit ve vesnické hospodě nebo pokračovat rovnou, dvoukilometrovým stoupáním do Prusin po trase č. 2190. Odměnou vám bude úchvatný výhled od kostela sv. Jakuba Většího na okolní zvlněnou krajinu.

Po krátkém odpočinku sjeďte po trase č. 2124 k zámku Nebílovy.  Kolo můžete zamknout ve stojanu na nádvoří a absolvovat prohlídku tohoto milého květinového zámku. I kávu si můžete dát ve zdejší zámecké kavárně.

Z Nebílov vás bude čekat sjezd po trase č. 2125 opět do obce Čižice, kde můžete ochutnat vzorek jednoho z mnoha piv zdejšího minipivovaru Bizon a dát si zasloužený oběd. Po silniční cyklostezce č. 2125 se vrátíte do Štěnovic, kde vystoupáte k vrchu Val (červená turistická značka). Nebezpečnou silnici číslo 180 musíte převést.

Úpatím Valu projedete lesní pěšinou do Černic a ani nezpozorujete, že pod vámi jezdí auta dálničním tunelem. Na jednom místě budete možná muset z kola slézt.

V Černicích, vesnické památkové rezervaci, se můžete občerstvit hned ve třech restauracích. Jedna z nich, Purkmistr, je pivovar i s pivními lázněmi. Další je tradiční česká restaurace U Matasů nebo italská pizzerie Gargano. Stojany na kola i herní koutek pro děti jsou k dispozici. Vilovou čtvrtí Bručná se dostanete po žluté značce k řece Úhlavě a podél ní zpátky stejnou trasou do města.

View the photo gallery